Mint City Races

Age Group Results

July 29, 2014


Results by: Michigan Running Foundation


10 Mile Run Men: Top Finishers 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-97
10 Mile Run Women: Top Finishers 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69
5k Run/Walk Men: Top Finishers 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74
5k Run/Walk Women: Top Finishers 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

10 Mile Run

Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jaclyn Magnes                     Lansing  MI           191   20       12      1:06:36.3      6:39/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kieren Becker                     Fowler  MI            291   19       37      1:12:39.9      7:16/M
Top

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rachel Warner                     Saint Johns  MI       213   22       31      1:11:17.7      7:08/M
       2    Julia Contreras                   Fowler  MI            224   23       33      1:12:03.1      7:12/M
       3    Erin Laplander                    Grand Rapids  MI      289   22       38      1:12:54.8      7:17/M
       4    Ryan Arey                         Holt  MI              156   24       77      1:24:21.8      8:26/M
       5    Lan Wilson                        Lansing  MI           164   24       78      1:24:24.1      8:26/M
       6    Olivia McMurtny                   East Lansing  MI      258   20       79      1:24:35.9      8:28/M
       7    Jaylyn Kelly                      Holt  MI               65   20       80      1:24:35.9      8:28/M
       8    Jenea Bohannon                    Alma  MI              246   23       93      1:26:55.4      8:42/M
       9    Melissa Pohl                      Portland  MI          183   21      106      1:30:51.4      9:05/M
      10    Kala Mapes                        Walled Lake  MI       241   24      120      1:34:11.0      9:25/M
      11    Ashley Chaplin                    Dewitt  MI            165   24      130      1:40:21.1     10:02/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lindsay Rudert                    East Lansing  MI      238   27       16      1:07:28.9      6:45/M
       2    Jill Knox                         Holt  MI              158   28       56      1:20:00.5      8:00/M
       3    Danielle Payne                    Hastings  MI          204   26       65      1:22:03.5      8:12/M
       4    Jessica Dancy                     St. Johns  MI         177   26       98      1:28:32.3      8:51/M
       5    Vanessa Lake                      Lansing  MI           170   29      141      1:44:32.6     10:27/M
       6    Megan Carnaghi                    East Lansing  MI      185   27      147      1:52:20.8     11:14/M
       7    Ashley Manning                    Lansing  MI           234   27      159      2:00:26.2     12:03/M
       8    Brandy Ford                       Ovid  MI              225   26      163      2:10:20.0     13:02/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Colleen Davenport                 St Johns  MI          215   33       13      1:06:51.8      6:41/M
       2    Sarah Sandborn                    Portland  MI          296   32       17      1:07:39.6      6:46/M
       3    Colleen Kushmaul                  Lansing  MI            17   33       45      1:14:09.3      7:25/M
       4    Kristen Jorae                     Dewitt  MI            193   31       73      1:23:31.2      8:21/M
       5    Amanda Parker                     Saint Johns  MI       222   31      103      1:29:57.2      9:00/M
       6    Hannah Brush                      St. John's  MI        250   30      108      1:30:58.1      9:06/M
       7    Kirsty Bullis - Brumm             Webberville  MI       205   33      129      1:38:25.4      9:51/M
       8    Lisa Cross                        Potterville  MI       221   31      135      1:41:56.0     10:12/M
       9    Cathy Herwat                      St. Johns  MI          25   34      143      1:46:08.6     10:37/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kate Johnson                      Lansing  MI            27   38       23      1:09:37.2      6:58/M
       2    Sara Tabor                        Scottsville  KY        43   37       39      1:12:58.1      7:18/M
       3    Charissa Shadduck                 Dewitt  MI            168   36       58      1:20:16.5      8:02/M
       4    Tara Hartman                      Brighton  MI          242   35       67      1:22:57.8      8:18/M
       5    Rebecca Kramer                    Dewitt  MI            166   35       90      1:26:43.2      8:40/M
       6    Elise Findlay                     Ovid  MI              247   37      107      1:30:55.7      9:06/M
       7    Liz Sollner                       Lansing  MI           211   37      127      1:37:32.0      9:45/M
       8    Ashley Bader                      Alma  MI              245   37      131      1:40:26.3     10:03/M
       9    Josanna Sutka                     Lansing  MI           184   37      148      1:52:21.1     11:14/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Carla Dudash-Mion                 Dewitt  MI             50   43       47      1:15:46.9      7:35/M
       2    Kate Burns-Jager                  East Lansing  MI       54   43       50      1:17:23.6      7:44/M
       3    Kari Simon-Pieters                St. Johns  MI         198   43       84      1:25:21.7      8:32/M
       4    Echo Hansen                       East Lansing  MI      216   40       88      1:25:59.2      8:36/M
       5    Ann Seibert                       Grand Ledge  MI       180   42      100      1:29:23.2      8:56/M
       6    Joan Blackmer                     Dewitt  MI            235   42      111      1:32:05.2      9:13/M
       7    Heidi Martens                     St. Johns  MI         227   41      115      1:33:15.6      9:20/M
       8    Jamie Trimmer                     Eagle  MI             167   42      125      1:36:53.8      9:41/M
       9    Tami Osborne                      Williamston  MI       190   42      160      2:00:26.4     12:03/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rhonda Dick                       Dewitt  MI            202   48       34      1:12:10.5      7:13/M
       2    Karla Hahn                        Haslett  MI           285   47       59      1:20:26.1      8:03/M
       3    Bethany Hook                      Owosso  MI            159   45       71      1:23:18.8      8:20/M
       4    Sandi Sherman                     Lansing  MI           232   49       72      1:23:20.5      8:20/M
       5    Mary Hemenway                     Dewitt  MI            236   47       75      1:23:48.8      8:23/M
       6    Ruth Schultz                      Okemos  MI             60   49       94      1:26:58.4      8:42/M
       7    Diana Hurst                       Laingsburg  MI        162   49      116      1:33:16.6      9:20/M
       8    Radka Todorova                    Okemos  MI             59   48      132      1:40:59.0     10:06/M
       9    Deborah Ketchum                   Laingsburg  MI        176   46      137      1:42:00.8     10:12/M
      10    Lisa Mazure                       Mason  MI             142   49      162      2:09:17.4     12:56/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rita Wieber                       Dewitt  MI            231   50       54      1:19:19.8      7:56/M
       2    Kathy Lareau                      Dimondale  MI         200   54       87      1:25:34.2      8:33/M
       3    Francine Bergstrom                St. Johns  MI         230   50       99      1:29:11.8      8:55/M
       4    Betsy Syrek                                             217   50      113      1:32:25.6      9:15/M
       5    Susan Mora Fassett                Fenton  MI             23   51      157      1:59:45.2     11:59/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Veronica Jackson                  Lansing  MI            41   55      122      1:34:45.1      9:29/M
       2    Julie McClure                     Dimondale  MI         178   55      136      1:42:00.5     10:12/M
       3    Sandra Schneider                  Haslett  MI            58   57      138      1:42:24.8     10:14/M
       4    Bernice Wagner                    St. Johns  MI          46   59      145      1:48:37.8     10:52/M
       5    Katie Donnelly                    Haslett  MI            62   57      146      1:49:10.6     10:55/M
       6    Nora Thompson                     Okemos  MI            208   57      151      1:52:59.9     11:18/M
       7    Joell Ackerman                    Okemos  MI            257   58      152      1:53:11.4     11:19/M
Top

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kari Chandler                     Okemos  MI            299   61       41      1:13:05.2      7:19/M
       2    Donna Swanson                     Quincy  MI            152   62      118      1:33:46.4      9:23/M
       3    Patty Degnan                      East Lansing  MI      192   64      123      1:35:36.0      9:34/M
       4    Ginny O'Connor-doyle              Lansing  MI           275   60      124      1:36:02.3      9:36/M
       5    Jean Bolley                       Bath  MI              143   62      133      1:41:07.5     10:07/M
Top

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jann Nestell                      Williamston  MI       288   65      150      1:52:32.7     11:15/M
       2    Marge Novak                       Lansing  MI             4   68      156      1:58:14.8     11:49/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Donald Richmond                   Portland  MI          284   28        1        53:29.0      5:21/M
Top

Male 14 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Charlie Mora                      Lansing  MI           282   14      153      1:55:14.6     11:31/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Connor Pilmore                    Alma  MI               21   18        3        59:39.5      5:58/M
       2    William Lambert                   Dansville  MI         207   18       10      1:05:33.4      6:33/M
       3    Ryan Wohlfert                     St. Johns  MI         196   17       35      1:12:17.9      7:14/M
       4    Gavin Jager                       East Lansing  MI       55   16       42      1:13:16.4      7:20/M
       5    Wolfgang Stark                    Saint Johns  MI       175   17       57      1:20:13.9      8:01/M
       6    Luca Grillone                     Rho                   173   17       97      1:28:09.3      8:49/M
Top

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Spencer Jackson                   Laingsburg  MI        188   24       86      1:25:33.0      8:33/M
Top

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Robert Cross                      Charlotte  MI         203   29       26      1:10:33.4      7:03/M
       2    Casey Schneider                   Fowler  MI            249   29       43      1:13:49.4      7:23/M
       3    Eric Byington                     Grand Rapids  MI      154   28       68      1:23:05.0      8:19/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kyle Stine                        St. Johns  MI         197   33        8      1:04:48.3      6:29/M
       2    Justin Thomas                     Lansing  MI           171   32       14      1:06:56.7      6:42/M
       3    Kevin Bisard                      Williamston  MI        61   30       32      1:11:34.1      7:09/M
       4    Michael Tiffany                   Mason  MI             279   33       51      1:17:47.3      7:47/M
       5    Corey Wright                      Lansing  MI           157   32       60      1:21:21.8      8:08/M
       6    Ken Shay                          Grand Ledge  MI       219   33       63      1:21:47.3      8:11/M
       7    Jonathon Brush                    St. John's  MI        251   31       83      1:25:18.8      8:32/M
       8    Jason Wholehan                    Okemos  MI            146   30      102      1:29:50.0      8:59/M
       9    Brian Ruble                       Grand Ledge  MI       220   31      139      1:42:46.0     10:17/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Shaun Schneider                   St. Johns  MI         286   38       18      1:07:43.6      6:46/M
       2    Jamie Rytlewski                   Okemos  MI            186   36       19      1:08:15.9      6:50/M
       3    Rob Paradise                      Ithaca  MI            181   36       21      1:09:11.8      6:55/M
       4    Christopher Shadduck              Dewitt  MI            169   38       28      1:10:52.4      7:05/M
       5    Shane Lehnst                      East Lansing  MI      272   37       29      1:11:02.6      7:06/M
       6    Dan Rasey                         Northport  MI         155   38       40      1:13:05.1      7:19/M
       7    John Heystek                      Saint Johns  MI       151   39       46      1:15:18.7      7:32/M
       8    Judd Shaw                         Summer Shade  KY       42   35       49      1:16:17.2      7:38/M
       9    Jonathan Wyatt                    St. Johns  MI         194   36       85      1:25:28.1      8:33/M
      10    Matt Kapp                         Lansing  MI           239   35      104      1:30:32.0      9:03/M
      11    Bob Kushmaul                      Lansing  MI            16   39      121      1:34:41.4      9:28/M
      12    Tyler Blakslee                    Lansing  MI           187   37      149      1:52:21.3     11:14/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tim Becker                        Fowler  MI            290   43        5      1:04:25.5      6:27/M
       2    Todd Quiring                      Mason  MI             269   42        7      1:04:44.9      6:28/M
       3    Habtamu Handro                    East Lansing  MI      252   44        9      1:05:12.7      6:31/M
       4    Duane Brown                       Mason  MI             265   41       24      1:09:45.3      6:59/M
       5    Alan Watson                       Hemlock  MI           174   40       44      1:13:53.5      7:23/M
       6    John Cowan                        Dewitt  MI            292   43       55      1:19:38.6      7:58/M
       7    Dave Kudwa                        St. Johns  MI         254   42       61      1:21:30.7      8:09/M
       8    Kent Nordlund                     Lansing  MI           148   41       89      1:26:00.6      8:36/M
       9    Jim Kotowicz                      St. Johns  MI         226   42      119      1:33:50.9      9:23/M
      10    Jay Ritter                        St. Johns  MI         268   44      140      1:43:02.8     10:18/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brad Abendroth                    Bath  MI              218   48        4      1:00:28.0      6:03/M
       2    Mark Walter                       Garrett  IN            38   49       25      1:10:08.7      7:01/M
       3    Timothy Imes                      Charlotte  MI         189   45       64      1:21:53.2      8:11/M
       4    Darrell Fahey                     Mattawan  MI          228   45       66      1:22:22.1      8:14/M
       5    Rick Pieters                      St. Johns  MI         199   45       81      1:25:09.5      8:31/M
       6    Bruce Umpstead                    Dewitt  MI            209   45       92      1:26:51.9      8:41/M
       7    Jerry Barker                      Jackson  MI           179   46       95      1:27:46.3      8:47/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Eric Stuber                       Lansing  MI            67   51        2        57:52.5      5:47/M
       2    Robert Cook                       Mason  MI              64   52        6      1:04:44.1      6:28/M
       3    John Bradley                      Saint Louis  MI        26   51       11      1:06:20.1      6:38/M
       4    Michael Hammond                   Potterville  MI       195   53       15      1:07:25.8      6:45/M
       5    David Soltow                      Dewitt  MI            201   52       20      1:08:45.7      6:53/M
       6    Karl Suni                         Lansing  MI            40   53       27      1:10:35.4      7:04/M
       7    Stephen Knight                    Lansing  MI           266   54       36      1:12:24.9      7:14/M
       8    Steve Brennan                     Dewitt  MI            300   53       76      1:24:02.2      8:24/M
       9    Mark Stanley                      Grand Blanc  MI       229   52      105      1:30:50.9      9:05/M
      10    Todd Cressman                     St. Johns  MI         283   50      109      1:31:07.7      9:07/M
      11    Buddy Love                        Mason  MI             240   53      112      1:32:13.7      9:13/M
      12    Gary Hurst                        Laingsburg  MI        163   51      114      1:32:42.8      9:16/M
      13    Peter Mora                        Lansing  MI            24   52      158      1:59:53.2     11:59/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ron Alleman                       Dewitt  MI            243   55       22      1:09:34.2      6:57/M
       2    Ed Thelen                         St. Johns  MI          45   55       52      1:18:02.9      7:48/M
       3    John Joss                         Holt  MI              212   59       53      1:19:15.5      7:56/M
       4    Jack Wein                         East Lansing  MI      255   59       74      1:23:33.3      8:21/M
       5    Paul Pozega                       Grand Ledge  MI        68   55      117      1:33:44.3      9:22/M
Top

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Richard Hefner                    Gastonia  NC          277   62       30      1:11:06.1      7:07/M
       2    Gerard Wilbrink                   Okemos  MI            150   61       48      1:15:52.4      7:35/M
       3    Lou Cravotta                      Bath  MI              237   62       70      1:23:13.1      8:19/M
       4    Jim Windsand                      Haslett  MI            56   64       91      1:26:48.6      8:41/M
       5    Steve Miler                       Eaton Rapids  MI      261   62       96      1:28:04.6      8:48/M
       6    John Covell                       Haslett  MI            28   64      110      1:31:17.7      9:08/M
       7    Tom Doyle                         Clarksville  MI       274   60      128      1:37:55.1      9:48/M
       8    John Swanson                      Quincy  MI            153   61      142      1:44:57.3     10:30/M
       9    Michael Schneider                 Haslett  MI            57   61      144      1:46:46.2     10:41/M
      10    Howard Bosworth                   Huntington Woods  M    53   63      155      1:58:08.5     11:49/M
Top

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jim Carter                        Okemos  MI            262   66       62      1:21:43.3      8:10/M
       2    Sam Underwood                     East Lansing  MI      223   66      101      1:29:38.1      8:58/M
       3    Robert Skabic                     Dimondale  MI         172   66      126      1:37:11.1      9:43/M
Top

Male 70 to 74

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    James Hicks                       Mason  MI             259   72       69      1:23:05.1      8:19/M
       2    Bill Keller                       Lansing  MI            70   73       82      1:25:15.2      8:32/M
       3    Tom Wilbur                        Okemos  MI            273   74      134      1:41:52.3     10:11/M
Top

Male 75 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joseph Toth                       Okemos  MI            210   77      154      1:55:22.9     11:32/M
       2    Bobby Crim                        Grand Ledge  MI       233   82      161      2:00:42.3     12:04/M

5k Run/Walk

Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Karrigan Smith                    St. John's  MI        128   17        5        18:25.1      5:56/M
Top

Female 14 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Taryn Chapko                      Saint Johns  MI        95   12       21        22:26.9      7:14/M
       2    Lola Mull                         Portland  MI          100   11       43        26:58.0      8:42/M
       3    Anna McCastle                     Dewitt  MI            305   13       46        27:25.8      8:51/M
       4    Laina Thomson                     Gaylord  MI           108   11       86        35:47.0     11:33/M
       5    Sara Travis                       Fowler  MI            130   11       91        37:19.7     12:02/M
       6    Alyson Gonzales                   Saint Johns  MI        88   13       96        39:43.1     12:49/M
       7    Miranda Dunlap                    Bath  MI              112   11       98        40:33.0     13:05/M
       8    Ashlyn Hackett                    St Johns  MI          122   10      103        43:50.2     14:08/M
       9    Paityn Chant                      Dewitt  MI             51    7      104        43:51.8     14:09/M
      10    Jordyn Chant                      Dewitt  MI             52    9      110        46:39.1     15:03/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sophia Bradley                    Saint Louis  MI       293   17       10        20:26.0      6:35/M
       2    Jennifer Eaton                    St. Johns  MI         101   17       14        21:25.3      6:55/M
       3    Milah Montle                      St. Johns  MI          31   16       24        23:25.2      7:33/M
       4    Jenna Peterson                    St. Johns  MI          13   19       28        24:00.5      7:45/M
       5    Libbey Jones                      Mason  MI             264   18       29        24:32.5      7:55/M
       6    Hannah Billig                     Mason  MI             263   18       30        24:33.0      7:55/M
Top

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lisa Flemming                     Bracebridge  ON       135   22       11        20:33.4      6:38/M
       2    Jessica Sobel                     Okemos  MI            119   23       63        30:32.6      9:51/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Amanda Delp                       Lansing  MI            15   29       44        27:18.7      8:48/M
       2    Francesca Buskulic                Laingsburg  MI         73   28       94        38:06.2     12:17/M
       3    Jessica Bowen                     Owosso  MI             18   27      101        42:51.6     13:49/M
       4    Angela Wholehan                   Okemos  MI             76   28      106        46:13.4     14:55/M
       5    Julie Freeman                     Ann Arbor  MI           6   28      118        50:03.4     16:09/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jackie Teffner                    Swartz Creek  MI       94   33       38        26:39.0      8:36/M
       2    Meagan Shields                    Alma  MI                2   31       53        28:52.4      9:19/M
       3    Angie Hufnagel                    Fowler  MI              9   33       65        30:36.6      9:52/M
       4    Donna Briggs                      Haslett  MI            78   31      108        46:25.5     14:58/M
       5    Cheryl Hackett                    St Johns  MI          121   33      111        46:41.0     15:04/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kathryn Murphy                    Northport  MI          84   35       17        21:42.0      7:00/M
       2    Terri Thelen                      Fowler  MI            131   39       50        28:30.7      9:12/M
       3    Heather Trudeau                   Dewitt  MI            115   37       75        31:23.3     10:07/M
       4    Heather Seymour                   Dewitt  MI            307   38       80        33:35.3     10:50/M
       5    Terri Stefanic                    Swartz Creek  MI       86   35       83        34:44.7     11:12/M
       6    Jamie Keip                        Williamston  MI       141   38       85        35:35.7     11:29/M
       7    Julie Chant                       Dewitt  MI             49   38      109        46:38.6     15:03/M
       8    April Eldridge                    Kalamazoo  MI           1   38      116        48:44.2     15:43/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Claire Mull                       Portland  MI           99   41       23        23:22.0      7:32/M
       2    Nicole Cassavoy                   Swartz Creek  MI       83   42       87        35:49.2     11:33/M
       3    Brooke Stuber                     Lansing  MI            66   41       93        37:39.5     12:09/M
       4    Jennifer Gonzales                 Saint Johns  MI        87   41      122        50:06.0     16:10/M
       5    Melissa Burns                     Lansing  MI           110   40      124        51:33.3     16:38/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mary Boegner                      Lansing  MI            82   45       77        31:51.8     10:16/M
       2    Melissa Fischer                   Bath  MI              111   45       99        40:35.5     13:05/M
       3    Christine Drumheller              Saint Johns  MI        92   45      115        47:59.5     15:29/M
       4    Sheila Crawford                   Owosso  MI             89   45      125        51:33.6     16:38/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jenny Transue                     Okemos  MI             29   53       47        27:46.5      8:57/M
       2    Bridget Sparrow                   Midland  MI           308   50       58        30:09.3      9:44/M
       3    Laura Brisboe                     Perrinton  MI          36   50       68        30:45.6      9:55/M
       4    Debbie Goodwin                    Rosebush  MI          117   53       78        32:52.7     10:36/M
       5    Julie Trierweiler                 Dewitt  MI             63   52      113        47:25.2     15:18/M
       6    Deb Freeman                       Holt  MI                8   53      120        50:04.0     16:09/M
       7    Maureen Ervay                     Freeland  MI          309   51      123        50:15.9     16:13/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Maryann Baxter                    St. Johns  MI          22   57       88        36:12.7     11:41/M
Top

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Deborah Feltz                     Williamston  MI       133   61       35        25:11.1      8:07/M
       2    Elizabeth Stewart                 Mason  MI             136   60       51        28:31.1      9:12/M
       3    Linda Hefner                      Gastonia  NC          278   61       79        33:21.5     10:45/M
       4    Linda Cravotta                    Bath  MI              132   62       82        34:19.0     11:04/M
       5    Doreen Smith                      Williamston  MI       140   60       84        35:34.9     11:28/M
       6    Bev Travis                        Fowler  MI            129   61       90        37:19.5     12:02/M
Top

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ruth Thelen                       St. Johns  MI         302   69       48        27:50.3      8:59/M
       2    Pam Starkweather                  Owosso  MI             47   67      117        49:13.9     15:53/M
       3    Carolyn Delavar                   St. Johns  MI         281   65      126        55:39.7     17:57/M
       4    Margaret Webb                     St. Johns  MI         280   66      127        55:55.5     18:02/M
Top

Female 70 to 74

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Elena Keller                      Lansing  MI           270   70      114        47:49.0     15:25/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michael Stewart                   Waterloo  ON          134   22        1        16:26.4      5:17/M
Top

Male 14 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Cormac Rasey                      Northport  MI          85   14       19        22:12.2      7:10/M
       2    Logan Wiseman                     Dewitt  MI             39   11       31        24:41.5      7:58/M
       3    Roger Heinlen                     Saint Johns  MI        97   10       32        24:42.0      7:58/M
       4    Wyatt Crandall                    Williamston  MI       313   13       37        26:15.8      8:28/M
       5    Finn Mull                         Portland  MI           98   13       42        26:57.9      8:42/M
       6    Jacob Christie                    St. Johns  MI         113   12       55        29:42.9      9:35/M
       7    John Miller                       Gaylord  MI           114    9       70        30:51.8      9:57/M
       8    Matthew Grzywacz                  Dewitt  MI             96   10       74        31:05.3     10:02/M
       9    Max Stuber                        Lansing  MI           260   6       100        41:24.4     13:21/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kyler Vanwarmer                   Dewitt  MI            301   18        2        16:54.1      5:27/M
       2    Ryan Kramer                       St. Johns  MI         138   16        4        18:03.3      5:49/M
       3    Michael Allen                     Saint Louis  MI       294   16        6        19:18.6      6:14/M
       4    Duncan Wright                     St. Johns  MI         306   17        7        19:34.0      6:19/M
       5    Mason Berridge                    St. John's  MI        116   15        8        20:20.6      6:34/M
       6    Nathanyl Kramer                   St. Johns  MI         139   17       34        25:03.0      8:05/M
Top

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Chad MacHinski                    Lambertville  MI      304   21        3        16:59.1      5:29/M
       2    Joe Peterson                      St. Johns  MI          12   24       27        24:00.4      7:45/M
       3    Steven Peterson                   St. Johns  MI          14   21       41        26:56.5      8:41/M
Top

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Josh Anderson                     Ovid  MI               19   25       25        23:38.7      7:37/M
       2    Zach Kay                          St. Johns  MI          79   25       64        30:33.3      9:51/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rich Lund                         Haslett  MI           297   34       15        21:26.0      6:55/M
       2    Will Broderick                    Dimondale  MI         124   33       16        21:33.9      6:57/M
       3    Dan Hufnagel                      Fowler  MI             10   33       39        26:49.3      8:39/M
       4    Jason Osoff                       Holt  MI              311   32       72        30:55.0      9:58/M
       5    Chris Buskulic                    Laingsburg  MI         74   31       95        38:07.2     12:18/M
       6    Tim Allerding                     Ionia  MI             126   31      121        50:05.4     16:09/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ryan Cummins                      Lansing  MI            44   38       36        26:05.0      8:25/M
       2    Rob Morrison                      Lansing  MI           107   37       40        26:49.7      8:39/M
       3    Jeff MacBane                      East Lansing  MI      106   37       59        30:20.0      9:47/M
       4    Doug Kline                        Elsie  MI              37   35       67        30:44.9      9:55/M
       5    Daniel Ray                        Durand  MI             80   35       71        30:54.2      9:58/M
       6    Erik Yauch                        Holt  MI              102   39       89        36:59.7     11:56/M
       7    Trent Briggs                      Haslett  MI            77   39      107        46:25.3     14:58/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jason Loudenbeck                  Saginaw  MI           109   40       12        21:12.0      6:50/M
       2    Michael Wendorf                   Lansing  MI            72   41       56        29:46.0      9:36/M
       3    Joe Hefner                        East Lansing  MI      276   40       61        30:30.8      9:50/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jeff Tercheck                     Grand Rapids  MI      303   47       20        22:23.5      7:13/M
       2    Mike Warnke                       St. Johns  MI          71   46       52        28:43.6      9:16/M
       3    Troy Crawford                     Owosso  MI             90   46       57        30:04.1      9:42/M
       4    Mark Brisboe                      Perrinton  MI          35   49       69        30:45.7      9:55/M
       5    Ronald Drumheller  Jr.            Saint Johns  MI        91   47       76        31:34.8     10:11/M
       6    Rich Crandall                     Williamston  MI       312   47       97        39:49.0     12:51/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Darga                        Clio  MI              137   54        9        20:24.5      6:35/M
       2    Bill Peattie                      East Lansing  MI       33   51       22        23:08.4      7:28/M
       3    Yvon Dufour                       Fowler  MI            310   50       26        23:50.9      7:41/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Frank Goodrich                    Ovid  MI              298   56       33        24:54.4      8:02/M
       2    David Fedewa                      Perrinton  MI           5   57       45        27:24.9      8:50/M
       3    Dean Feldpausch                   St Johns  MI          125   58       66        30:39.8      9:53/M
       4    Raymond Goodwin                   Rosebush  MI          118   55       81        33:50.9     10:55/M
       5    Mark Freeman                      Holt  MI                7   57      119        50:04.0     16:09/M
Top

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bob Nelson                        Charlotte  NC         287   62       13        21:20.2      6:53/M
       2    Frank Williams                    Redwood City  CA      123   61       18        21:56.4      7:05/M
       3    Terry Gawel                       Dansville  MI         295   64       54        29:41.0      9:35/M
       4    Stephen Fehlinger                 Rochester Hills  MI   127   62       60        30:24.7      9:48/M
       5    Jess Sobel                        Okemos  MI            120   61       62        30:32.4      9:51/M
       6    Jim Gunther                       St. Johns  MI          34   60       73        30:56.6      9:59/M
       7    Gordon Johnson                    Grand Ledge  MI       271   61      102        43:48.9     14:08/M
       8    Bob Ashbaugh                      St. Johns  MI          48   63      105        44:06.9     14:14/M
Top

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dave Eldridge                     Bath  MI               11   66       92        37:36.3     12:08/M
       2    Ronald Drumheller  Sr.            Ovid  MI               93   68      112        47:20.7     15:16/M
Top

Male 70 to 74

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jack Carlton                      Grand Ledge  MI        20   72       49        27:53.7      9:00/M